Suudilerin kargo şirketi halka arza hazırlanıyor

Suudi Arabistan’ın kargo firması SAL Saudi Logistics Services Co. Riyad’daki ilk halka arzında 2,54 milyar riyal (678 milyon dolar) toplamayı hedefliyor.

Şirketin hissedarları Saudia olarak da bilinen Saudi Arabian Airlines Corp. ve Tarabot Air Cargo Services Ltd. tarafından yapılan açıklamaya göre, kargo firmasının yüzde 30 hissesine tekabül eden 24 milyon hissenin her biri 98 riyal (26,13 dolar) ile 106 riyal (28,26 dolar) arasında değişen fiyatlarla halka arz edilecek. Fiyat aralığı şirketin değerlemesinin 8,48 milyar riyale (2,26 milyar dolar) kadar çıkabileceğine işaret etti.

Kurumsal yatırımcılar için talep toplama dönemi 1 Ekim’e kadar devam ederken, bireysel yatırımcılar alıcılar 11 Ekim’den 13 Ekim’e kadar halka arza katılabilecek. Saudia şu anda SAL’ın yüzde 70’ine, Tarabot ise yüzde 30’una sahip.

SAL’ın halka arzı, araç kiralama şirketi Lumi Rental Co. ile aynı gün gerçekleşecek. Krallığın egemen varlık fonu tarafından desteklenen petrol sondaj şirketi ADES Holding Co. geçen hafta, ülkenin bu yılki en büyük halka arzını gerçekleştirmişti. Halka arza 7,65 milyar dolarlık talep gelirken, halka arz büyüklüğü 1,2 milyar dolar olmuştu.

Gelişmeler, yılın yavaş geçen ilk yarısından sonra genellikle Basra Körfezi’nin en büyük ve en işlek halka arz piyasasındaki faaliyetlerin yeniden canlandığına işaret ediyor.

Geçen yılın ikinci yarısından Mart ayına kadar petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Suudi Arabistan Borsasında yaşanan düşüş, halka arz faaliyetlerinin yavaşlamasına yol açmıştı. Halka arzlar ancak yaz başında yeniden hız kazanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir