İzmir ve İstanbul dikkat! Zehirli balon balığı rota değiştirdi

Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’de yerleşen balon balığının yeni rotası, Ege ve Marmara Bölgesi oldu.

Derilerinde veya karaciğerlerinde salgıladıkları zehir ile insanlar ve avcı hayvanlar için öldürücü özellik taşıyan balon balığı mevsim sıcaklıklarının normalin üstünde seyretmesi sonucu İzmir ve İstanbul’a göç etmeye başladı.

İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Metin Karan, “Balon balığı türlerini fotoğrafları ile tanıtmak lazım. Bu balığın her türü çok zehirli ve tehlikeli oluyor” dedi.

İklim değişikliklerinden dolayı balon balıklarının güneyden göç ettiklerini vurgulayan Karan, şöyle konuştu: “Eskiden

“Eskiden kış ayları daha soğuk geçtiği için bölgemizde yoktu. Ancak sıcaklık yüksek olduğu için balık şu an hep göç halinde. Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı balon balığı ile mücadele için tanesini 5 liradan alıyor. Ancak Avrupa ülkelerinde balon balığının tanesini balıkçılardan 2 dolara aldıklarına dair bilgi aldım. Türkiye’de ucuz olduğu için balıkçılar da avlamak istemiyor. Böylelikle balon balığı, her geçen sene daha fazla artıyor. Şu an balon balığının avlanma oranı yüzde 1 bile değil. Bu nedenle balıkçılara verilecek destek ya da alım fiyatının artırılması ile avlanma oranı yükseltilebilir ve balon balığı oranının normale dönmesi sağlanabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir