İstanbul’da yağmur ne zaman duracak? 30 Ekim Meteoroloji’den son uyarılar

Megakentte 28 Eylül’de başlayan, yer yer etkisini artırarak su baskınlarına neden olan ve hayatı olumsuz etkileyen yağış, sabah saatlerinde kentin bazı kesimlerde yeniden başladı.

Sağanak, Anadolu Yakası’nın Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir ve Kadıköy’de aralıklarla etkili oldu.

Maltepe, Kartal ve Pendik’te de etkisini gösteren kuvvetli yağış nedeniyle bazı noktalarda yollar suyla doldu.

D-100 kara yolu Kartal mevkisinde rögarların taşması sonucu yan yolda su birikintileri oluştu.

Motokuryerler, yağış nedeniyle suyla dolan yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Yağış nedeniyle ilerleyemeyen bazı motosikletliler araçlarından inip yürürken, bazıları da yağıştan korunmak için köprü altlarına sığındı.

İSTANBUL İÇİN AŞIRI YAĞIŞ UYARISI

İstanbul için aşırı yağış uyarısı geldi. İBB Afet Koordinasyon Merkezi, kentin Anadolu Yakası’nda 18.00’den itibaren saatte 100 kilogram ve üzeri yağış beklendiğini bildirdi. İstanbul Valiliği de sağanak nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması uyarısında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentin Anadolu Yakası’nda 18.00’den itibaren saatte 100 kilogram ve üzeri yağış beklendiğini bildirdi.

İBB AKOM’dan yapılan açıklamada, kentte perşembe gününden itibaren etkili olan yağışın bugün de devam edeceği, sabah saatlerinden itibaren Avrupa Yakası ve Boğaz çevresinde kısa aralıklarla sağanağın etkili olacağı belirtildi.

Sağanağın akşam saatlerinde Anadolu Yakası ve Boğaz çevresinde etkisini artıracağı aktarılan açıklamada, “Özellikle Anadolu Yakası’nın saat 18.00’den itibaren ‘aşırı değer’ olarak kabul edilen saatte 100 kilogram ve üzeri yağış alması bekleniyor.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, aşırı yağışa bağlı olarak sel, dere taşkını, su baskını, heyelan, istinat duvarı çökmesi, göllenme, mahsur kalma, ulaşımda aksamalar gibi bazı olumsuzluklara karşı önlemler alındığı belirtilerek mecbur kalınmadıkça trafiğe çıkılmaması, olumsuzluklara karşı tedbirli olunması uyarısında bulunuldu. ​​​​​​​

YAĞMUR NE ZAMAN DURACAK?

Yağmurlu havanın 1 Ekim Pazar günü ve 2 Ekim Pazartesi de etkili olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir