Prof. Dr. Naci Görür’den Depremzedelere: ‘Tazminat Davası Açabilirler’

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremi önceden tahmin eden ve olaydan 3 gün önce uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, yetkililerin İl Risk Azaltma Planı’nın gereğini yapmadığını vurguladı. Prof. Dr. Görür, “Can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlar ilgililer hakkında ceza ve tazminat davaları açabilirler ve açmalılar” dedi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkıma yol açarken, 49 bin 589 kişi yaşamını yitirdi, yüz binlerce kişi ise yaralandı. Deprem sonrası birçok ihmaller zinciri ortaya çıkmasına karşın bir kişi dahi istifa etmedi.

Twitter hesabından önemli bir paylaşımda bulunan Prof. Dr. Naci Görür şu ifadeleri kullandı: “Arkadaşlar, yanılmıyorsam İRAP Planları ile (İl Risk Azaltma Planı) Devlet tüm valilik ve belediyelere olası bir depreme karşı kentlerini nasıl depreme hazırlamaları gerektiği görevini verdi. İldeki depremle ilgili her kuruma ne yapması gerektiği hususunda talimatlar verdi. Dolayısıyla bugünkü deprem bölgesindeki kentlerde İRAP planının gereğinin yeterince yapılmadığını ortaya çıkan tablodan görüyoruz. O halde bu depremlerde can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlar ilgililer hakkında ceza ve tazminat davaları açabilirler ve açmalılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir