İstanbul Valisi: Sokak hayvanı diye bir şey yok, belediyeler görevini yapacak

İstanbul Valisi Davut Gül, sahiplenilmeyen sokak hayvanlarıyla ilgili olarak, “Sokak hayvanı diye bir şey yok. Hayvanların bir sahibinin olması lazım. ‘Ben çok seviyorum, dolayısıyla da sahipsiz olsun, mahallede dolaşsın, zaman zaman da insanlara zarar verebilir, hoş görelim’ deme lüksümüz yok. Belediyelere kanunen bir görev verilmiş” açıklamasını yaptı. 

İstanbul’daki, medya kurumları yöneticileriyle bir araya gelen İstanbul Valisi Davut Gül, sokak hayvanları hakkında da konuştu. 

Gül, şunları söyledi:

“Hayvanların bir sahibinin olması lazım. ‘Ben çok seviyorum, dolayısıyla da sahipsiz olsun, mahallede dolaşsın, zaman zaman da insanlara zarar verebilir, hoş görelim’ deme lüksümüz yok. Belediyelere kanunen bir görev verilmiş. Belediyeler görevini yaptığında bu konuştuğumuz problemler ortadan kalkmış olur. Belediye görevin yapmazsa bu sefer vatandaşın yaşam kalitesi düşüyor, can kayıpları oluyor. Gaziantep’te şahit oldum yasaklı ırklardan birisi 4 yaşındaki bir çocuğun kafatasını yemişti. Bunu hayvanseverlikle karşılayacağımız bir mesele değil. Hayvanların birer sahibi olacak. Bunları sevenler de bunun sahiplenecekler. Onun dışındakileri de belediyeler görevini yapacak. Herkes görevini yaptığında sahipsiz hayvan problemi kalmamış olacak.” (DHA)

TIKLAYIN – Vali Davut Gül: Kısa süre içinde düzensiz göç İstanbul’un gündeminden çıkacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir