Depremzede Öğrenciler İçin Yaşam Gemisi Okula ve Yurda Dönüştürüldü

HATAY’ın İskenderun ilçesinde limana demir atan Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam Gemisi, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan depremzede öğrenciler için hem okul hem de yurda dönüştürüldü. Gemide kalan öğrenciler, eğitim ve öğretimlerine kesintisiz şekilde devam edip yaşamlarını gemide sürdürüyor.

Depremin derinden etkilediği Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaralar sarılmaya devam ediyor. Bu kapsamda, İskenderun Limanı’na demir atan Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam Gemisi, lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan 8’inci ve 12’nci sınıf depremzede öğrenciler için okul ve yurda dönüştürüldü. 10 Nisan’da ilk ders zilinin çaldığı 1200 kontenjanlı gemide, şuan için 600 öğrenci bulunurken kayıtların devam ediyor. 55 öğretmenin görev yaptığı gemide öğrenciler hem sınava hazırlanıyor hem de yurda çevrilen bölümlerdeki odalarda barınıyor. Aynı zamanda sosyal alanların bulunduğu gemide öğrenciler derslerden arta kalan zamanlarını etkinliklerle geçiriyor.

ÖĞRENCİLER, BURADA GÜVENDE HİSSEDİYOR

İlçede bulunan Yunus Emre Ortaokulu’nun müdürü olan ve depremden sonra Karadeniz Lifeship Rauf Bey Yaşam gemisinde görevlendirilen Cihangir Kaya, gemide kalan öğrencilerin düzenli olarak eğitim gördüğünü, dersler dışında yapılan etüt saatlerinde ise birebir ders ve soru çözümlerinin yapıldığını söyledi. Boş zamanlarda ise öğrencilerin verimli vakit geçirmesi adına etkinlikler düzenlediklerini belirten Kaya, “Gemi yönetimiyle birlikte buradaki öğrencilerimizi etkinliklerle, sürprizlerle motive etmeye çalışıyoruz. Talep de çok güzel. Kayıtlarımız devam ediyor. Öğrenciler, geldikleri ilk günlerde üzerlerinde depremin ağırlığını taşıyordu. Fakat burada kendilerini güvende hissediyorlar. Rahatlamış ve mutlu şekilde eğitimlerine odaklandılar. Psikolojik olarak onları iyi hissettirebildiğimize inanıyorum. Deprem korkusu yaşamıyorlar. Yiyecek, içecek ve barınma hizmeti de aralıksız devam ediyor” dedi.

SINAV TEMPOSUNA GİRDİK

Sınav hazırlığına gemide devam eden depremzede öğrencilerden Zehra Çalışır (18) ise YKS’ya hazırlandığını söyledi. Depremde dayısını, yengesini ve kuzenlerini kaybettiğini anlatan Çalışır, “Toparlanmaya çalışıyoruz. Dersler bitince etüt saatimiz başlıyor. Sınav temposuna yeniden girebildik. Hayata döneceğiz artık. Haftanın 5 günü derslerimiz sürüyor. İki devre halinde eğitim alıyoruz. Bu gemide konaklıyoruz. Hafta sonu evine gitmek isteyenler gidebiliyor. Ben psikolog olmak istiyorum. Eski hayatımıza döneceğimize inanıyorum? diye konuştu.

HEDEFLERİMİZDEN VAZGEÇMEMELİYİZ

Üniversite sınavına gemide hazırlanan bir diğer depremzede Vahap Sevinç (17) ise depremin kendilerini derinden etkilediğini belirterek şöyle dedi:

“O duyguyu anlatamıyorum. Kötü bir süreçti. Allah bir daha yaşatmasın. Burada sınava hazırlık çok iyi gidiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makine Mühendisliği bölümünü kazanmak istiyorum. Tüm arkadaşlarımızın hedeflerinden vazgeçmemesini istiyorum” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir