12 Yıldır Uyuyan BTC ve ETH Balinaları Uyandı! Satacaklar mı?

Bir başka antik Bitcoin (BTC) cüzdanı 12 yıllık uykusunun ardından hayata döndü. Ayrıca, 4,42 milyon dolarlık varlığı olan bir Ethereum ICO katılımcısı 8 yıl sonra uykudan kalktı. Şimdi akıllardaki soru: Satış mı gerçekleşecek?

Antik Bitcoin (BTC) balinası 12 yıllık uykudan uyandı!

Whale Alert, uzun süredir uykuda olan başka bir kripto cüzdanının yeniden etkinleştirildiğini keşfetti. Bu, bugün erken saatlerde eski bir Ethereum cüzdanıydı. Satoshi Nakamoto kripto sektöründe hala aktifken daha önce transfer edilen bir Bitcoin adresi şimdi yeniden etkin hale geldi.

Bugün 12 yıldır uyumakta olan bir adrese 27.456.958 dolar değerinde 1.000 Bitcoin taşındı. 2011 yılı, Satoshi Nakamoto’nun eserini Gavin Wood, Hal Finney ve diğerlerinin de aralarında bulunduğu ilk Bitcoin topluluğuna vermesinin üzerinden on iki yıl geçti.

Kısa bir süre önce Bitcoin teknik incelemesinin Mac’ler için iOS kodunda yer aldığı keşfedildi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu durum Satoshi Nakamoto’nun Apple’ın teknoloji öncüsü ve kurucu ortağı Steve Jobs olabileceğine dair pek çok söylentiye yol açtı. Popüler kripto para YouTuber’ı Lark Davis, Jobs’un 2011 yılında vefat ettiğini ve Nakamoto’nun 2010 yılının sonlarında ortadan kaybolduğunu belirtti. Bununla birlikte, birçok kişi bu teorinin bir parçası olarak Apple’ın diğer kurucu ortağı Steve Wozniak’ın gerçek Satoshi olabileceğini öne sürdü.

Başka balinalar da harekete geçti

Bitcoin ve Ethereum tutan birçok eski kripto adresi yeniden dirildi. Ve bu adresler paralarını transfer etmeye başladı. İki Bitcoin cüzdanı, sırasıyla 10,3 ve 9,3 yıl uyuduktan sonra geçen hafta hayata döndü. Her biri 1.128 ve 6.078 Bitcoin taşıdı.

2014’teki ETH ICO’sundan bu yana uykuda olan birkaç Ethereum balinası trade’e yeniden başladı. Bunlardan biri bir ETH hareket ettirmiş olsa da, cüzdanda hala 4.377.447 dolar değerinde 2.365 ETH var. Pek çok Twitter kullanıcısı, bu gönderilere yapılan yorumlarda eskimiş kripto cüzdanları hakkında şakalar yapıyor. Ayrıca, holder’larının muhtemelen yakın zamanda anahtarlarını bulabildiklerini tahmin ediyor.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Cüzdanlarını yeniden aktif hale getiren yaşlı balinaların çoğu kripto paralarını satıyor gibi. Ancak, Kasım 2021’de 69.000 dolar ile zirve yapan Bitcoin şu anda 27.415 dolardan işlem görüyor. Diğer bir ifadeyle önceki en yüksek seviyesinin %60 altında el değiştiriyor. Dolayısıyla şu anda sayış için en iyi zaman gibi görünmüyor. Aynı tarihlerde Ethereum da 4.891 dolar ile ATH’sine ulaşmıştı. Mevcut durumda, bir önceki en yüksek seviyesinden %62,21 düşüşle 2.000 doların altında işlem görüyor.

Ethereum ICO katılımcısı 8 yıl sonra uyanıyor

Ethereum’un 2016’daki ilk coin arzına (ICO) katılan ve o zamandan beri hareketsiz kalan bir cüzdan, yedi yıl yedi ay sonra nihayet uykudan kalktı. On-chain analiz firması Lookonchain’in paylaşımına göre, adres bugün 1 ETH’yi yeni bir adrese aktardı. Böylece balina ilk işlemini gerçekleştirdi. Kripto topluluğu bunun bir test işlemi olduğunu tahmin ediyor. Ancak, ICO cüzdanı o zamandan beri başka bir işlem yapmadı.

ICO sırasında cüzdan, yaklaşık 733,51 dolar değerinde 2.365 ETH aldı. Bu sırada token satış fiyatı 0,311 dolardı. Bununla birlikte, varlıklar ETH’nin mevcut piyasa fiyatında kabaca 4,36 milyon dolar değerinde. Dolayısıyla, yaklaşık %600.000 yatırım getirisine işaret ediyor. ICO katılımcısı, aniden hayata geçen ve varlıklarını aktarmaya başlayan daha önce aktif olmayan adresler listesine girdi. Aralık ayında, Ekim 2018’den beri hareketsiz olan iki Ethereum adresi ilk kez 22.982 ETH’lik önemli transferler yaptı.

Ethereum’un yanı sıra, hareketsiz Bitcoin (BTC) adreslerinin de yeniden aktif hale geldiğine dair raporlar var. Çarpıcı bir örnek, 2013 yılında 6.071 BTC alan ve kısa süre önce yeni bir adrese 2.071 BTC gönderen bir cüzdan. İlk işlem sırasında bir BTC’nin değeri 663 dolardı ve cüzdanın toplam değeri 4 milyon doların üzerindeydi.

Bununla birlikte, yeniden etkinleştirildiği Nisan 2023’e kadar, zulanın değeri 176 milyon dolara fırladı. Ayrıca, 60 milyon dolar değerinde varlık transferi yaptı. Mart 2022’de, 11 yıl sonra ilk kez başka bir Bitcoin adresi etkin hale geldi. Bu adreste 2010 yılında yalnızca 50 dolar değerinde 489 BTC vardı. Etkinleştirme tarihi itibariyle varlıkların değeri 20 milyon doların üzerindeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir